Ahmet Uçar

Ağrı’dan Ahmet Gururumuz Oldu. Bazen umutlarımızı yitiririz. Bir köşede kabullenmişliğin ağır yenilgisi ile ömrü geçiririz. Gözler yorgun, beyinler donuktur. Ya bir kapı eşiği ya da bir cam önü mekanımızdır. Görünmeye korkar, fark edilmemek için de çıt çıkarmayız. Ahmet Uçar da onlardan biri. 1993 Doğubeyazıt /Ağrı doğumlu. Gözleri endişe, yüreği korku dolu. Baba işsiz ve hasta, ailede başka çalışan yok. Anne ev hanımı, 7 çocukları var ve hiçbir sosyal güvenceleri yok. Elinden tutacak kimsesi olmayan, kendisi küçük ama yüreği büyük, yarınların delikanlı adayı Ahmet’imiz, doğuştan ayakları çarpık olduğu için iki ayağı dizüstü kesilmiş, elleri üzerinde yürüyor.

Çağın gerisinde kalmamak adına okuluna bu şekilde gidiyor veya bir eşek sırtında. Onu bir hastane köşesinde tedavi altında, korku dolu gözlerle bulmuştuk. Tedavisini üstlendik, ardından da, yürümesi ve dimdik ayakta durması için protez ayaklarını yaptırdık. 3 aylık bir tedavi ve fizik uygulamasının sonucunda, sevgili Ahmet’imizi ayağa kaldırmayı başardık. Yaptırdığımız ayak protezleri ile sağlıklı bir genç ve delikanlı olarak memleketi Ağrı’ya, sevinç, gözyaşı ve büyük bir coşku içinde uğurladık. Aradan 4 yıl geçti, Ahmet’imiz büyümüştü. Doğal olarak yapılan protez ayakların değişmesi gerekiyordu. Okuluna gidemediğini, yine elleri üzerinde veya tekerlekli sandalye konumunda hareket ettiğini öğrendik. Kendisini derhal İstanbul’a getirdik ve yine aynı şekilde Marmara Üniversitesi Protez bölümünde bacaklarını yaptırmayı başardık.

 

Ahmet’in Hayatında Neler Değişti?

Hayata yeniden merhaba dedi. Okulunu her yıl başarı ile bitirdi, yaşama olan umutsuz bakış açısı değişti, kendi kendine yetebilir hale geldi; sevmeyi, sevilmeyi öğrendi. Kısacası, yaşamı öğrendi, varım diyebilmeyi. Onlar bizim evlatlarımız, yarınlara hazırladığımız, siz bağışçılarımızla birlikte hayatlarını kurtardığımız. Daha nice evlatlarımız var cam önlerinde, kapı eşiklerinde umut olmamızı bekleyen. Gelin bir hayat daha kurtaralım, birilerinin daha mutlu sonla biten hikayelerini yazalım. Sizin de bir hikayeniz, gururunuz olsun.

  • Garanti Bankası
  • Maltepe Çarşı(742) Şubesi
  • Hesap No: 6299766
  • IBAN TR870006200074200006299766
  • Diğer Bankalar