2007 doğumlu Mustafa Yiğit YETKİN, Serebral Palsi hastalığının tedavisi sonrası sağlığına kavuştu.

2007 doğumlu Mustafa Yiğit YETKİN, Serebral Palsi hastalığının tedavisi sonrası sağlığına kavuştu.

2007 yılında dünyaya gelen Mustafa Yiğit, erken doğum nedeniyle küveze alınırken kılcal damar kanaması ile sinirlerde oluşan baskı sonucu beyin hasarı yaşayarak sağ kısmında felç yarattı.Yaşadığı bu talihsiz olay,yürüyememe, ayaklarındaki yatıklık hali nedeniyle ailesinin dikkatini çekmiş ve Serebnal Palsi hastalığının olduğunu anlamalarına sebep olmuş.

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsi (SP) beynin bir grup nörolojik bozukluklarını içeren geniş bir terimdir. Haya boyu süren bir durumdur ki beyin ve kaslar arasındaki iletişimi etkileyerek vücudun hareket ve duruşunda kalıcı bir eşgüdüm bozukluğuna yol açar. SP, beyinde oksijen açığına yol açan bir olayın sonucu olabilir.

Anne Babası ayrı olan Berk Samet babası tarafından büyütülüyor. Babası Berk Sametin hastalığının tedavisi için çözüm yolları arıyor, oğluyla özveriyle ilgileniyor fakat maddi durumlarının yetersizliğinden ötürü ameliyatı karşılayak güçte olmadığı için umutsuzluğu artmaya başlıyordu.

Mustafa Yiğit'in umut hikayesi BEDD ile tanışmasıyla başlıyor...

Mustafa Yiğit'in annesi oğluyla özveriyle ilgileniyor ve tedavisi için çözüm yolları arıyordu. Hastalığının tedavisinin maliyetli oluşu ve ailenin bunu karşılayacak güce sahip olamaması onları çaresizlik içine sürüklerken etrafındaki insanlardan Bedensel Engellilerle Dayanışma derneğinin faliyetleri tavsiye ediliyor, bunun sonucunda süreç onlar için olumlu olarak seyir ediyor.

Mustafa Yiğit'in umuda yolculuğu BEDD üye olması ve Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’ni tanımasıyla başlamıştır. Annesi BEDD’e oğlunun durumuyla ilgili tedavi talebinde bulunuyor. Tedavi talebi BEDD tarafından değerlendirilerek kısa sürede Mustafa Yiğit'in tedavisine başlanmasına karar veriliyor.

BEDD olarak üstlenilen tedavi ve operasyon, Acıbadem Taksim Hastanesinde gerçekleştirildi. Beden kasılmaları ve ayak tabanlarının tedavisi için yapılan LKL ve Aşiloplasti ameliyatı sonrasında tedaviye olumlu cevap veren Mustafa Yiğit'in vücudundaki aşırı kasılmalar tedavi sonrası giderildi.Ayak bilekleri düzeldi ve yere tam anlamıyla düz olarak basabiliyor.

Bundan sonra da BEDD, Mustafa Yiğit oğlumuzun tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olmaya devam edecektir.

 

  • Garanti Bankası
  • Maltepe Çarşı(742) Şubesi
  • Hesap No: 6299766
  • IBAN TR870006200074200006299766
  • Diğer Bankalar